Adwokat jest zawodem zaufania publicznego. Droga do uzyskania tego tytułu jest długa i żmudna, ale w długiej perspektywie czasu może zapewnić prestiż i wysoki poziom życia. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie studiów prawniczych i późniejszą pracę lub prowadzenie własnej kancelarii adwokackiej. W związku z tym rynek usług prawnych jest przesycony kancelariami adwokackimi. Klient prywatny czy biznesowy szukający jednorazowej albo stałej pomocy i obsługi prawnej ma do wyboru wiele różnych kancelarii.
Jak więc kancelaria adwokacka ma wybić się na tak konkurencyjnym rynku, będąc ograniczona Kodeksem Etyki Zawodowej zabraniającej stosowania jawnej reklamy? Czy każda forma marketingu jest niezgodna z zasadami etyki zawodowej adwokatów? Jak promować kancelarię adwokacką wśród grupy docelowej, aby nie dopuścić do złamania zasad?
§ 23 Kodeksu Etyki Zawodowej: „Adwokata obowiązuje zakaz korzystania z reklamy, jak również zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz współpracy z podmiotami pozyskującymi klientów z naruszeniem prawa lub zasad współżycia społecznego.”
Złamaniem powyższej zasady nie będzie dzielenie się wiedzą (blog prawny, artykuły o tematyce prawnej, wzmianki o wygranych procesach) czy informowanie o swojej działalności (wizytówka w Google Moja Firma czy innych katalogach prawnych).
§ 23b Kodeksu Etyki Zawodowej, Punkt 1: „Adwokatowi nie wolno proponować usług potencjalnym klientom w formie oferty skierowanej do osób, które uprzednio nie wyraziły takiego wyraźnego życzenia.”
Wskazać należy, że np. wysyłka newslettera do osób, które uprzednio wyraziły zgodę na otrzymywanie tego typu wiadomości, nie może być traktowana jako złamanie wyżej wskazanej zasady.
§ 23a Kodeksu Etyki Zawodowej, Punkt 2: „Adwokat może informować o świadczonej pomocy prawnej w sposób zgodny z regułami niniejszego „Zbioru” poprzez: f) umieszczanie informacji na stronach internetowych oraz umieszczanie danych o tej stronie w katalogach i wyszukiwarkach.”
Interpretując powyższą zasadę zauważyć można, że sam fakt marketingu standardowego oraz internetowego nie jest zabroniony, jeżeli jego forma nie jest nachalną reklamą usług.
W dzisiejszych czasach i przy dużej konkurencji na rynku prawnym ciężko byłoby się wybić nowo powstałej kancelarii adwokackiej bez korzystania z marketingu internetowego. Nawet kancelarie działające od wielu lat i cieszące się dobrą renomą muszą korzystać z możliwości marketingu internetowego. O ile Kodeks Etyki Adwokackiej zabrania jawnego reklamowania się, to dozwolone jest umieszczanie informacji dotyczącej działania kancelarii adwokackiej w przestrzeni internetowej.
Z jakich narzędzi internetowych może korzystać kancelaria adwokacka?
Mimo tego, iż różne formy marketingu internetowego są bardzo popularne w dzisiejszych czasach, to aby dotrzeć do większej ilości osób, nie warto zapominać o standardowych działaniach marketingowych. Jakie działania offline może podjąć kancelaria adwokacka, aby wypromować się wśród grupy docelowej osób zainteresowanych usługami prawnymi?
Kodeks Etyki Adwokackiej wskazuje, że reklamowanie usług kancelarii adwokackiej jest niezgodne z etyką zawodową. Jednakże w obecnych czasach, przy tak dużej konkurencji na rynku usług prawnych, nie da się całkowicie zrezygnować z możliwości marketingu offline i online. Kancelaria powinna więc podjąć działania marketingowe w takiej formie, aby nie miały formy natrętnej reklamy przy okazji umniejszającej wiedzy i kompetencji konkurencji. Odpowiednie informowanie grupy docelowej o usługach kancelarii adwokackiej, jej osiągnięciach czy codziennych działaniach może świadczyć o profesjonalizmie bardziej, niż jakiekolwiek zachwalanie swoich usług.
Izabela Praska
Redaktor Saleswizard.pl, specjalistka marketingu prawniczego. Specjalistka produktów LegallyCRM, FooDeliver, OrderEngine i Bookable.